Motionshold (damer + herrer)

Motionsholdet er holdet for ALLE, der har lyst til at prøve kræfter med floorball.

Hvis man ikke har prøvet at spille floorball før, er motionsholdet det perfekte hold at starte på – og har man mod på yderligere udfordringer, har Hvidovre Attack Floorball Club masser af andre hold at tilbyde.

Motionsholdet er en samling af mænd og kvinder i alle aldre og alle i forskellig fysisk form.

Typisk er vi 15-20 spillere til en træning. Øvelser gør vi ikke så meget ud af, så træningen består af at spille kampe (for sjov). Vi spiller mest for motionens skyld, men forsøger så vidt muligt at overholde de mange regler, der er i floorball.

Ind i mellem deltager vi i stævner eller spiller træningskampe mod andre klubber.

Du er altid velkommen til en prøvetime. Det eneste du skal have med, er et par indendørs gummisko og en drikkedunk. Klubben har floorballstave man kan låne.

Træningstider:

December 2024: Pga skimmelsvamp i Frydenhøjhallen skifter træningstidspunkter og steder henover den næste periode. Man skal derfor kontakte træner/holdleder for det enkelte hold for at få de præcise træningstider at vide.

Trænerteam/kontaktperson ser man nedenfor her.

Normale træningstider:

  • Mandag kl. 20.30-22.00 i Frydenhøjhallen
  • Onsdag kl. 20.30-22.00 i Frydenhøjhallen. 


Er du ny spiller - så mød op om onsdagen. 

Kontingent: 450 kr. pr. halvsæson

Aktiviteter

Januar
Ons
29
Træning
20:30 - 22:00
Enghøj Gymnasium
Februar
Ons
05
Træning
20:30 - 22:00
Enghøj Gymnasium
Ons
12
Træning
20:30 - 22:00
Enghøj Gymnasium
Ons
19
Træning
20:30 - 22:00
Enghøj Gymnasium

Trænerstab

Heidi Stegemeyer
Profile Image
Allan Damsø

Tilmelding